پیام رئیس سازمان روانشناسی در آستانه روز روانشناس

پیام رئیس سازمان روانشناسی در آستانه روز روانشناس

دکتر محمد حاتمی در آستانه نهم اردیبهشت، سالروز تاسیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور طی پیامی روز روان‌شناس و مشاور را به اساتید، دانشجویان و انجمن های علمی و همه اعضای سازمان نظام روان شناسی و مشاوره تبریک گفت.

*متن کامل پیام رئیس سازمان نظام به شرح زیر است:

 گرامی‌باد روز نهم اردیبهشت ماه سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران

روز روان‌شناس و مشاور را خدمت همه روان‌شناسان، مشاوران، اساتید رشته های روان شناسی و مشاوره دانشجویان عزیز انجمن های علمی روان شناسی و مشاوره و به طور خاص به تمامی اعضای سازمان  نظام روان شناسی و مشاوره در سراسر کشور تبریک و تهنیت می گویم.

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران  از زمان تاسیس آن در نهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۲ تاکنون، طی ۱۶ سال گذشته در فرآیند شکل‌گیری و تحول، موفق شده است به حرفه روان‌شناسی و مشاوره هویت بخشد،؛ به‌ گونه‌ای که امروز روان‌شناسان و مشاوران، مرجع حل مسائل و مشکلات مردم قرار گرفته اند؛ حرفه روان شناسی و مشاوره توانسته است به عنوان یکی از مهمترین سرمایه های اجتماعی محل رجوع مشکلات فردی مردم و نهادهای اجتماعی قرار گیرد. از این رو می توان با افتخار اعلام کرد که سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره یکی از سازمان‌های صنفی مهم با سرمایه اجتماعی بالای کشور آمادگی ورود به عرصه های مهم ملی گشته است.

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره تلاش خواهد کرد تا سطح فعالیت های حرفه های خود را از سطح فردی  و کلینیکی به سطح اجتماعی و ملی ارتقاء دهد و بتواند سهم مهمی در سیاست گذاری های کلان، چاره اندیشی ها و مشارکت های اساسی در حل معضلات کشور داشته باشد.

در دوره جدید، سازمان که از اول اسفند ماه ۱۳۹۷ آغاز شده است، بر اساس برنامه‌های اعلامی بر مبنای دو اصل « برنامه محوری و قانون مداری»، فعالیت های خود را آغاز کرده است.

در دوره جدید مدیریتی، سازمان با اهتمام به ترمیم، بازسازی و ایجاد زیر ساخت‌های تحول در بخش‌های مختلف سازمان، در بعد درونی سازمان‌دهی بازرسی و نظارت را متحول ساخته است.

در بخش نظارتی، زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده است. سازمان درکنترل فضاهای مجازی و اعمال قانون با کسانی که رشته تحصیلی آنان روان‌شناسی و مشاوره نیست امّا به عنوان روان‌شناس و مشاور فعالیت می‌کنند نظارت و حمایت از حقوق مراجعان را باجدیت و حساسیت پیگیری خواهد کرد.

سازمان اکنون درحال اجرای برنامه کاهش نوبت‌دهی در کمیسیون‌های تخصصی است. کمسیون های تخصصی  را فعال کرده و با سرعت بخشی به فعالیت ها و اقدامات خود، انتخاب اعضاء کمیسیون‌ها را به شورای نظارت حرفه‌ای محول کرده ، اعضای کمیسیون‌ها را ترمیم و مقدمات راه‌اندازی کمیسیون تلفیق چهار استان مهم کشور را فراهم کرده است.

انتظار می‌رود،در مهرماه ۱۳۹۸ نوبت‌دهی دریافت پروانه را به روز برساند، ساختار اجرایی را  بهسازی کرده و با انتصاب مدیران جدید ، برنامه‌ها و پاسخ‌گویی مستمر به اعضاء را اجرایی می کند.

در راستای اقدامات برنامه ریزی شده، اولین همایش رؤسای  استانی به منظور هم‌اندیشی ساختارسازی اداری دراستان‌ها در سی‌ام فروردین ماه امسال برگزار شد.

دبیرخانه روان‌شناختی مداخله در بحران را برای بحران‌های روان‌شناختی و بلایای طبیعی راه‌اندازی کرده تا با آموزش متقاضیا‌ن مداخله در بحران نیازهای سازمان‌های مجری را تأمین کنیم.

اسامی کلیه روان‌شناسان و مشاوران پروانه‌دار به منظور اطلاع‌رسانی به مردم در سایت سازمان نظام درج گردید.

آئین‌نامه سطح‌بندی و تخصصی کردن مراکزخدمات روان‌شناسی و مشاوره در دستور جلسه شورای مرکزی است، دستورالعمل تبلیغ و آگهی خدمات روان‌شناسی و مشاوره را تدوین و در یک جلسه شورای مرکزی مطرح و امیدواریم بزودی تبلیغات روان‌شناسی و مشاوره ضابطه‌مند شود.

اولین بولتن داخلی سازمان در دوره جدید آماده چاپ شده است و روابط عمومی و بخش اطلاع‌رسانی به اعضاء را بیش از پیش تقویت کرده ایم.

بنا به خواست عمومی اعضای سازمان شفاف‌سازی مالی و اداری در دستور کاری جدی سازمان است و تاکنون تلاش‌های قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است که در موقع لازم با نظر شورای مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در بعد بیرونی با تمام وزارتخانه‌های مربوط و نهادها و سازمان‌های مجری با نگاه تعاملی جهت مرجعیت‌بخشی سازمان در کلیه امور روان‌شناسی و مشاوره کشور اقدام کرده و منتظر نتایج عملی آن هستیم.

برای اشتغال و کارآفرینی رشته و استفاده نظام‌دار ازسرمایه‌های اجتماعی سازمان، برنامه‌های مناسب را تدوین و اجرایی خواهد شد . برنامه‌های اعلامی دیگر در دستور کارمسئولین و دست‌اندرکاران سازمان قرار دارد که متناسب اجرائی‌شدن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

محضر ارزشمند اعضاء سازمان، شورای مرکزی، هیأت بازرسان، انجمن های علمی وشوراهای استانی همکاران علمی در دانشگاه های سراسر کشور و دانشجویان عزیز که با ایجاد فضای مناسب در دو ماه گذشته و همکاری‌های همه‌جانبه سازمان را جهت رسیدن به اهداف خود یاری کرده اند، تشکر و قدردانی می کنم.

از این رو لازم می دانم در آستانه سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و روز روان‌شناس/ مشاور یاری، وحدت و دوستی همه دلسوزان سازمان نظام را  در راه تحقق بخشیدن به برنامه‌های  تحول خواهانه پیش رو، به کمک می طلبم.

در همین جا اعلام می کنم سازمان نظام روان شناسی و مشاوره،  با عبور از کدروت ها، تمامی گله گذاری ها و شکایت ها را پایان یافته تلقی می کند و امیداوار است که انرژی متراکم این سرمایه اجتماعی مهم، با همگرایی هر چه بهتر، در راه تحقق آرمان های متعالی این حرفه گام بردارد.

لازم به ذکر است، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جلسه ۹۸/۰۲/۱۹ با هیأت مدیره اتحادیه انجمن های علمی و صنفی و با بهره گیری از تمام توان علمی  این عزیزان در اتاق های فکر سازمان بهره خواهیم برد.

در پایان با تبریک مجدد سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به ویژه از شوراهای محترم استانی که با حساسیت دربرگزاری این روز مهم نظارت می کنند،  تقدیر کنم.

همان طور که همه مستحضر هستید، بدلیل ضیق وقت و برنامه‌های دیگر، درسال جاری سازمان مرکزی نتوانست همایش سالانه روز نهم اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار کند.  به همین علت این مسئولیت به انجمن‌ها، سازمان‌های مربوط و نهادهای مردم نهاد تحت نظارت شوراهای استانی واگذارکرده است . اما دبیرخانه مرکزی تحت نظرسازمان تلاش دارد، روز روان‌شناس و مشاور را در تقویم رسمی وارد و در سال آتی آئین‌نامه برگزاری تدوین و برنامه‌ ‌های مدونی را اجرا گردد.

از درگاه خداوند متعال برای همه شما بزرگواران آرزوی سعادت، سلامت تؤام با بهروزی آرزو دارم.

دکتر محمد حاتمی

نمادهای الکترونیکی

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به سامانه دریاب است