ویژگی های خانواده سالم چیست؟

برای ورود به کارگاه رفع پرخوری و چاقی روی دکمه روبرو کلیک کنید.

ایجاد وبینار (ویژه مدرسین)

ویژگی های خانواده سالم چیست؟

ویژگی­های خانواده سالم چیست؟

خانواده نخستین نهاد اجتماعی منحصر­به­فرد است که مهم­ترین تاثیر را در پرورش و تربیت فرزندان دارد. خانواده­های سالم علاوه بر توجه به سلامت جسمی فرزندان و تامین نیازهایی مانند مسکن، تحصیل، خوراک و پوشاک، به سلامت روحی و نیازهای مربوط به روح فرزندان هم توجه کامل دارند. زیرا در خانواده­های سالم، والدین می­دانند که انسان­ها ابعاد شخصیتی متفاوتی دارند که در خانواده رشد و پرورش پیدا می­کنند؛ و اگر خانواده­ای ناسالم باشد، انحرافات و مشکلات زیادی برای فرد به­وجود می­آید. بنابراین بهتر است، ویژگی­های خانواده سالم را بشناسیم و برای ایجاد آن­ها در خانواده خودمان تلاش کنیم. در این متن، به برخی از این ویژگی­ها اشاره می­کنیم.

یکی از مهم­ترین ویژگی­های خانواده سالم، آزادی است. به این معنا که افراد در دیدن و شنیدن و خواستن و اندیشیدن و مهم­تر از همه در انتخاب­کردن و تصمیم­گرفتن، آزادی داشته­باشند. این ویژگی علاوه بر این­که باعث صمیمیت و محبت در بین اعضای خانواده می­شود، به فرزندان استقلال می­دهد.

در خانواده­های سالم، احترام و اعتماد وجود دارد. اعضای خانواده به هم اعتماد می­کنند و همه مسائل و مشکلات خود را با هم در میان می­گذارند. در این خانواده­ها، ارتباط سازگاری بین افراد برقرار است. برای برقراری ارتباط سازگار با اعضای خانواده، داشتن احترام ضروری است.

خانواده­های سالم، می­دانند که انسان­ها طرز فکر و دیدگاه و باورهای متفاوتی دارند و منحصر­به­فرد­بودن افراد نوعی ارزش به حساب می­آید. آن­ها افراد را به عنوان شخصیت مستقل می­پذیرند و برای بروز تفاوت­ها آمادگی دارند. همچنین در خانواده­های سالم، افراد مشکلات خود را مطرح می­کنند و همه بدون قضاوت برای حل مشکل تلاش می­کنند. همچنین در این خانواده­ها، بین فرزندان تفاوتی گذاشته نمی­شود.

در خانواده­های سالم، وحدت وجود دارد و همه افراد خانواده با یکدیگر متحد هستند و بین آن­ها کدورتی وجود ندارد. یکی از مهم­ترین افرادی که بین اعضا وحدت ایجاد می­کند، مادر خانواده است. اعضای خانواده متحد، مشکلات و کدورت­های خود را بین یکدیگر حل می­کنند و آن­ها را برای دیگران بازگو نمی­کنند؛ درنتیجه خانواده دارای انسجام می­شود.

یکی دیگر از مهم­ترین ویژگی­های خانواده سالم، وجود عشق و محبت است. همه افراد در خانواده سالم، عشق و محبت خود را به یکدیگر ابراز می­کنند. ابراز عشق و محبت بی قید و شرط به یکدیگر، روابط افراد خانواده را مستحکم می­کند و درنتیجه اعتماد و احترام بین آن­ها ایجاد می­شود. در چنین خانواده­هایی صداقت و همدلی هم به شکل آشکاری وجود دارد. افراد در خانواده سالم، برای هر بهانه­ای دروغ نمی­گویند و صداقت را زیر پا نمی­گذارند، بلکه راه حل بهتری برای حل مشکل پیدا می­کنند.

فداکاری یکی دیگر از ویژگی­های خانواده سالم است. در بسیاری از مواقع والدین از لذت­های خودشان چشم­پوشی می­کنند تا فرزندان خود شاد باشند. اما باید به این نکته توجه کنیم که افراط و زیاده­روی در هر موضوعی باعث بروز مشکل می­شود. وقتی والدین به طور مکرر مسئولیت­های فرزاندانشان را به دوش می­کشند یا خطا و اشتباهات آن­ها را به گردن می­گیرند، باعث وابستگی فرزندان خود می­شوند و حس مسئولیت­پذیری را از آن­ها می­گیرند. درنتیجه باید در این زمینه هم تعادل و تناسب را رعایت کرد.

در خانواده­های سالم، حریم خصوصی و مرز وجود دارد و صمیمیت بین افراد، باعث نمی­شود که هیچ حد و مرزی وجود نداشته­باشد. خانواده­های سالم درک می­کنند که فرزندان گاهی به تنهایی نیاز دارند و حریم خصوصی آن­ها را رعایت می­کنند. در بعضی از خانواده­ها، مرزهای زیادی بین افراد وجود دارد و افراد، از نظر عاطفی از یکدیگر دور شده­اند. درنتیجه باید در تعیین حد و مرز و حریم خصوصی تعادل را حفظ کرد. درصورتی که بین افراد، به صورت متعادل، حد و مرز وجود داشته­باشد، فرزندان شخصیت مستقلی به­دست می­آورند.

خانواده­های سالم می­دانند که هر انسانی اشتباه می­کند؛ بنابراین وقتی یکی از افراد خانواده کار نادرستی انجام می­دهد، کل شخصیت او را زیر سوال نمی­برند. در این صورت فرد می­داند که اعضای خانواده، او را دوست دارند و تحت هیچ شرایطی مهر و محبت و حمایت خود را از او دریغ نمی­کنند.

خانواده سالم، نیازهای یکدیگر را می­شناسند و برای برآورده­کردن آن­ها تلاش می­کنند. نیاز به امنیت و احترام و… اگر در خانواده تامین نشود، باعث بروز بحران­های روان­شناختی در افراد می­شود. بنابراین توجه به این نکته ضروری است.

در خانواده­های سالم، هر کسی وظیفه خود را می­داند و دربرابر یکدیگر مسئولیت­پذیر هستند. این کار باعث ایجاد تعهد و پایبندی و همچنین انسجام خانوادگی می­شود به رشد شخصیت افراد کمک می­کند.

در همه خانواده­ها قوانینی وجود دارد که باعث ایجاد چارچوب خاصی برای رفتار می­شود. اما باید توجه داشت که این قوانین منطقی باشند و برای هدفی ایجاد شوند. قوانین در خانواده باید باعث ایجاد صلح و آرامش شود، نه اینکه در بین اعضای خانواده تنش و دعوا ایجاد کند. بنابراین درصورتی که قوانین نامناسبی وجود دارد، باید آن قوانین را تغییر داد.

از ویژگی­های دیگر خانواده سالم، وفاداری، سپاسگزاری، دوستی با یکدیگر، دلسوزی، داشتن سرگرمی و اوقات فراغت و انعطاف­پذیری است.

سلامت افراد در خانواده سالم تامین می­شود. افرادی که در خانواده­های سالم رشد می­کنند، در زندگی خود بسیار موفق هستند. به همین دلیل وجود این ویژگی­ها در خانواده اهمیت زیادی دارد.

مولف: مهدیه سادات مهدی­زاده، دانشجوی کارشناسی رشته مشاوره

منبع : سایت honarehzendegi.com

نمادهای اعتماد

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به سامانه دریاب است