تاثیر کرونا بر نمودار سلامت روان

تاثیر کرونا بر نمودار سلامت روان

اگر روانشناس یا مشاور،دانشجوی روانشناسی و مشاوره هستید حتما بخوانید.
پس از شیوع ویروس کرونا در چین نهادهای نظارتی با همکاری روانشناسان و مشاوران با راه اندازی خطوط هات لاین(hot line) سعی بر این داشتند تا به کمک مردم بروند و بار روانی ویروس کرونا را کنترل کنند اما اتفاقی خیره کننده برای خطوط هات لاین بوجود آمد؛تنها چندین ساعت پس از شروع کار این خطوط غرق در تماس می شدند. این تنها مشکل روانشناسان و سایه سیاه ویروس کرونا بر بهداشت روانی مردم چین نبود.
با فراخوانی سایر خطوط تعداد تماس ها کاهش یافت اما نکته مهم این بود ک محتوای تماسهای دریافتی چالش برانگیزتر شده بود؛تعدادی از تماسهای مبتلا به افسردگی مزمن،افکار خودکشی در سر داشتند و گزارش ها از وقوع یک اتفاق جدید در بهداشت روانی مردم چین را نشان میداد.
چنگ چی (Cheng Qi) روانشناس چینی در پاسخ به این نوع تماس ها گفت: این ویروس کرونا نیست که باعث ایجاد آن شده است، بلکه ویروس آنرا تحریک می کند.

پس تا حدودی متوجه تبعات کرونا و سایه سنگین آن بر دیگر بیماری های روانشناختی شدیم.به اختلالات قبلی اختلال استرس پس از حادثه(ptsd) را هم اضافه کنید.حال با اتمام قرنطینه در چین خبر از وجود صف های طلاق در بخش هایی از این کشور دیده شده است که از دلایل آن میتوان به زندانی شدن اجباری زوج ها برای روزهای متمادی در خانه هایشان نام برد.پس به راحتی میتوان به اهمیت این نکته پی برد که پس از اتمام ویروس کرونا در کشورهای درگیر این بیماری نقش روانشناسان و مشاوران در بهبود سلامت روان مردم آسیب دیده پر رنگتر از گذشته میباشد و نباید گذاشت این اپیدمی کرونا تبدیل به اپیدمی بیماری های روانی دیگر شود و بهداشت روانی مردم را به خطر بیندازد.طبیعتا مشخص میشود که پس از اتمام این بیماری تعداد مراجعین روانشناسان و مشاوران افزایش می یابد.پس باید برای دوران پس از کرونا برنامه داشت تا بتوان بهترین خدمات را به مردم آسیب دیده رساند.
در مقالات بعدی سعی دارم به نقش(role) ،اثر(effect) و حضور(presence) روانشناسان و مشاوران در دهکده ی جهانی (Global village) بپردازم.

نویسنده: علی حاتمی

نمادهای الکترونیکی

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به سامانه دریاب است