افزایش تاب آوری و راهکارهای پیشگیرانه در مواجهه با استرس ناشی از کرونا

افزایش تاب آوری و راهکارهای پیشگیرانه در مواجهه با استرس ناشی از کرونا

بیماری کرونا این روزها  ترس و اضطراب را در بین افراد جامعه ایجاد کرده است و بر سلامت روان افراد اثر گذاشته است. ترس و اضطراب باعث افزایش حساسیت افراد به علائم و نشانه های بدنی می‌شود به طوری که خیلی از افراد علائم بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می‌کنند و احساس می‌کنند دچار بیماری شده اند و به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هجوم می‌آورند که این امر به نوبه خود باعث افزایش فشار بر سیستم درمانی می‌شود. ترس و اضطراب و افسردگی چه در مردم عادی و چه در کادر درمانی در این شرایط افزایش می‌یابد که همین امر باعث تضعیف سیستم ایمنی در برابر ابتلا به بیماری‌های ویروسی می گردد.سیستم ایمنی از بدن در مقابل بیمای های مختلف، از جمله بیماری های ویروسی و عفونت ها دفاع می کند. بروز هر گونه مشکل در سیستم ایمنی بدن منجر به بروز بیماری می شود.
اینکه احساس ناراحتی،اضطراب،سردرگمی ،ترس یا عصبانیت کنید در هنگام بحران عادی است.
_صحبت کردن با افرادی که به آنها اعتماد دارید میتواند به شما کمک کند.با دوستان و خانواده ی خود در ارتباط باشید.
_اگر قرار است در خانه باشید به سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی،خواب،ورزش با عزیزانتان، ذهن آگاهی، مراقبه، کاهش استفاده از موبایل، در خانه توجه کنید و یا از طریق ایمیل و تلفن با دیگر اعضای خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنید.
_برای کنار آمدن با احساسات خود از مصرف سیگار،الکل و دیگر مواد مخدر خودداری کنید.اگر احساس سردرگمی میکنید با یک مشاور صحبت کنید.برنامه ای داشته باشید که در صورت نیاز به کمک در زمینه ی سلامت روان و سلامت جسم به کجا بروید و چه کار کنید.
_اطلاعاتی را جمع آوری کنید که ریسک شما را در برابر بیماری نشان دهد تا بتوانید اقدامات مراقبتی مناسبی را انجام دهید.منبع معتبری مانند وبسایت سازمان جهانی بهداشت یا خبرگزاری محلی پیدا کنید که بتوانید به آنها اعتماد کنید.
_نگرانی خود را کاهش دهید، شما و خانواده زمان کمتری را صرف پرداختن به رسانه هایی کنید که موجب ناراحتی شما میشوند.
_مهارتهایی که در زمان مشکلات پیشین زندگی به شما کمک کرده اند را در یابید و از آنها برای کنترل احساسات خود در این دوره ی بحرانی شیوع بیماری استفاده کنید.

روژین داودی | دکترای تخصصی روانشناسی

نمادهای الکترونیکی

logo-samandehi

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به سامانه دریاب است